May 26, 2024

Успешните врски не зависат од тоа дека и двајцата ќе ги сакате истите работи. Тоа што ги мразите истите работи е многу поважно. Значи, ако и на двајцата стомаците ви се вртат само со спомнување на третокласна свадбена група и торта со нивоа, можеби класичната свадба не е најдобрата идеја за вас.
Но, вие не сте сами во ова. Од една или друга причина, се повеќе парови се одлучуваат за полежерна верзија на свадбата, односно свадбена веселба, а бидејќи забавите по својата природа се наменети за млади луѓе и тешко е да се замисли баба и дедо да танцуваат под диско топка, меѓу гостите ќе имате претежно претставници од помладите генерации.


Ако оваа идеја ви изгледа поприфатлива и сметате дека вашите пријатели и роднини се два непомирливи света, можеби треба да размислите за оваа опција. Сепак, како и сите важни одлуки во животот, така и овој потег со себе носи некои предности и недостатоци, па сега ќе ви претставиме се што треба да имате на ум пред да се одлучите за некоја од овие две опции.

Свадба за журкачи манијаци: зошто забавата е добра идеја?

Помалку луѓе = помалку обврски. Иако на голема свадба навистина ќе ги имате заедно сите луѓе што ги сакате (и неколку десетици од оние кои случајно се нашле таму), вистината е дека нема да имате повеќе од триесет секунди да подарите на кој било од нив. Со сета гужва и паника, обврски, танцувачки чекори, торта и сите останати керефекси, тешко дека ќе имате време за вистински човечки контакт… иако сте опкружени со стотици луѓе. Забавите се поинтимни решенија и има големи шанси повеќе да уживате во нив, исто како добар состанок.
Жабите и бабите не се мешаат.
Ако правите забава за млади, бидете свесни дека во одреден момент ќе треба да ги задоволите желбите на оние кои веќе не се толку млади, но сепак многу ве сакаат. Тоа значи дека најверојатно венчавката ќе ја разделите на неколку посебни делови (самата свадбена церемонија, ручекот, црквата, забавата и забавата за постарите и роднините), што воопшто не е толку лошо, бидејќи всушност ќе да може да помине неколку искрени минути со секој гостин поединечно.
Машала!
Играј, играј, играј
. Како што веќе рековме, обврските на класична свадба се многубројни и ретко кој пар (искрено) ќе ви каже дека уживал во секој момент. Секако, меѓу младенците има и оние натлуѓе на кои не им е проблем да трчаат од куќа до куќа, од матичар до црква, а потоа да позираат еден час со сите гости во ресторанот (и на крајот да танцуваат до зори) , но не сите сме родени со мотор во задникот и затоа забавите за помал број луѓе со однапред направена церемонија се совршено решение.

Музика.
О, да… музиката е почест проблем на свадбите отколку што мислите. Бендот може да го пропушти клучот, пејачот премногу пати фалшира, вујкото може да побара некој турбо фолк што боли уши… и тоа е само почеток на листата на проблеми. На забава, ризикот со музиката е минимизиран (иако понекогаш може да излезе од контрола). Во краен случај, можете да ангажирате диџеј или да ја оставите таа титула на некој драг пријател „кој го знае know-how“. Ќе се влијае на вкусот на повеќето гости и на тој начин атмосферата ќе биде поопуштена.
Релаксација. Можеби ќе ви биде малку засрамено страсно да го зграпчите новиот сопруг пред баба и тетка, но на забавата нема ни најмалку да се плашите од тоа. Впрочем, помалите забави се секогаш поромантични.

Кога класиката изгледа како подобра идеја…

Пред тврдоглаво да застанете на ваша страна, разгледајте ги овие не толку ветувачки фактори поврзани со модерните свадбени веселби.

Нема да заштедите. Иако на прв поглед може да изгледа дека ќе можете да заштедите неколку динари со заедничка церемонија, реалноста е поинаква. Рестораните често даваат попуст на голем број луѓе и поедноставно е кога сите го јадат истото мени. Кога правите одделни церемонии за сениори и јуниори, всушност правите сè одново и одново, што значи дека плаќате за сè одново и одново, и едноставно изгледа како да давате помалку пари затоа што не сте давајќи го сето тоа одеднаш.

Секогаш ќе ти недостига некој. На ручекот со постарите, можеби ќе ви недостигаат шегите на вашите пријатели, со кои сè оди полесно, а исто така на сред забава, можеби ќе ви недостигаат тетката, која и онака беше секогаш помлада по дух од повеќето од вашето друштво. Разделбата секогаш со себе носи одредени проблеми, дури и кога доаѓа од добра намера.

Bride and groom dancing their first dance

Секогаш ќе има некој на кој не му се допаѓа оваа идеја. Тоа навистина не е ваш проблем, но вистината е дека живееме во традиционална средина и секој необичен потег на почетокот се смета за напад на традицијата. Затоа, однапред наоружајте се со нежни насмевки и убави зборови за да ги објасните вашите желби и ставови, како и фактот дека навистина немате ништо против традицијата, туку дека класичната свадба едноставно не е за вас. Штом ќе сфатат дека тоа всушност не го правите од инает, туку од практични причини, копјето ќе се спушти. Доколку правите ваква венчавка, подгответе се дека ќе мора да направите бројни компромиси, особено со вашите родители. Можеби најтешко им е да ја „проголтаат“ идејата, но потсетете ги дека успехот на венчавката се мери според количината на радост, а различни луѓе наоѓаат радост во различни работи. А кој сака неуспешна свадба?!

Се надеваме дека на овој начин успеавме да ја искристализираме навидум бајковитата слика на свадбената веселба и да ве подготвиме за компромисите кои таа најверојатно ќе ги донесе со себе. Имајте на ум дека овие компромиси не се ништо страшно, а всушност тие можат да бидат добро училиште за она што ве очекува во вашиот брачен живот.
Но каква и свадба да одберете најдобар начин да ја организирате е Саемот за Венчавки во февруари 2024. Ве сака вашата “Во Бело”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *