March 2, 2024

Подготовките за свадба знаат да бидат исцрпувачки, хаотични и понекогаш многу стресни. Не е без причина што ова е всушност првиот тест низ кој можат да поминат младенците и идните брачни партнери. Секоја невеста и младоженецот имаат неколку цели за нивниот единствен, најубав ден:

-за сите да си поминат убаво и да го паметат настанот по добро
-сè оди глатко и лесно
-за да не дојде до непредвидени проблеми и инциденти
-сликите и видеата се што поубави и поласкави за двајцата
-за никој да не остане гладен или жеден
– свадбата се одвива со сета љубов и радост
Во тие подготовки не може да се влијае на многу работи, како на времето или на расположението на сите останати. Велат каква невеста, таква свадба, а тоа значи дека сите гости на свадбата ќе го почувствуваат расположението на младенците, а еве неколку совети за работи што можете да ги направите пред најубавиот ден и да се осигурате дека ќе бидете најдобро расположени
Подгответе се за тој ден и комуницирајте со партнерот
Многу е важно и двајцата да знаете какви се вашите очекувања за тој ден и како ќе се однесувате за време на денот на вашата венчавка. Свадбата е посебен настан и треба подеднакво да уживаат невестата и младоженецот. Пред да започнете да ја планирате вашата венчавка, седнете со вашиот партнер за да разговарате за видот на венчавката што би сакале да ја направите. Размислете за чувството и атмосферата што сакате да ги создадете и обидете се да ја визуелизирате совршената прослава. Наскоро би требало да можете да препознаете што е најважно за вас. Помеѓу вас и вашиот партнер, обидете се да идентификувате три или четири приоритети. Многу парови избираат да им направат на гостите добро забава, да им го минимизираат стресот за да можат да се релаксираат и да уживаат во денот.

Што се однесува до првите разговори и подготовки, договорете се дали сте за голема, средна или мала свадба, црква или само граѓанска свадба, договорете се за сите прашања како презиме, гости, музика и мени. Споделете ги вашите чувства еден со друг, како и какви било грижи или грижи. Разгледајте ги распоредите за седење, како и тематските песни што ќе го придружуваат вашиот влез во салата, првиот танц и сечењето на тортата.
Направете естетски подготовки кај стоматолог и козметичар
Денес, секој сака да се сеќава на настанот со радост, а гледајќи ги сликите, убаво се сеќава на истото. Последното нешто што го сакате се неочекувани проблеми на денот на вашата свадба, болка или проблем со кожата. Денес не е ниту тешко ниту скапо да се инвестира во посета на стоматолог, поправка на заби, коронки без метал, белење на заби, како и третман кај козметичар, чистење на лицето, хидратација или дури и масажа за да се опуштите пред на многу интензивните денови што претстојат. Ефектот е феноменален и останува снимен цел живот.

Бидете дискретни и споделете ги само информациите што ги сакате со кого сакате
Бидете внимателни кога разговарате за свадбата со пријателите и семејството.
Природно е што можете и сакате да им откриете можеби некои помали детали од вашата венчавка на вашите најблиски, но често е точно дека колку помалку гости знаат толку подобро. Можеби на почетокот не изгледа така, но кога споделувате премногу информации за, на пример, која ќе биде вашата прва песна за танцување или колку планирате да потрошите на цвеќиња, украси и слично, практично го ставате вашиот избор на дебата. Премолчувањето за деталите од денот помага да се избегнат конфликти и вознемирувања, особено кога станува збор за тврдоглавите луѓе во вашиот круг, како и за оние кои се склони кон вознемирување. Се разбира, не треба да бидете груби, но тактични. Подгответе практичен краток текст како одговор, во случај некој да ве праша за информации. Нешто како „Сакаме да биде изненадување“ или „Почекајте и видете сами!“. Се разбира, треба да се направат некои исклучоци, се разбира, за клучните информации кои влијаат на безбедноста на вашите гости или уживањето во денот, посебните потреби на некои гости или работи поврзани со ограничувања во исхраната или алергии, на пример.
Делегирајте сè што сакате колку што е можно повеќе на луѓето на кои им верувате
Понекогаш се вели дека планирањето на свадба, како и одгледувањето деца, бара село. Обидот да направите сè сами генерално води до непотребен стрес. За многу луѓе, прифаќањето услуги и барањето помош е навистина тешко, но само запомнете дека вашите идни гости ќе бидат повеќе од среќни да ви помогнат. Пред сè, членовите на вашата свадбена придружба, родителите, браќата и сестрите и најблиските пријатели веројатно со нетрпение очекуваат да им дадете задача.

Обезбедете ги најважните работи за вашата свадба
Нема две исти свадби. Токму затоа е добро да поминете низ одредени работи во договор со партнерот

Пред почетокот на организацијата
Наведете ги вашите врвни приоритети.
Направете го вашиот буџет и листа на гости.
Договорете дали треба да ангажирате професионалци.
Создадете го вашиот тим од соништата.
За време на организацијата
Изберете ја вашата свадбена облека и додатоци.
Резервирајте ресторан
Закажете состанок со матичарот.
Ангажирајте фотограф, кетеринг, диџеј/бенд, декоратер и планер.
Испратете покани, физички или електронски.
Купете ја вашата венчаница, вел и долна облека, како и што ќе носите на вашата прва брачна ноќ.
Воспоставете фитнес рутина.
Помогнете им на гостите од странство да најдат сместување.
Грижете се за вашата коса и кожа.
Планирајте го вашиот меден месец.
Организирајте состаноци за шминкање и фризура.
Договорете за прецизен распоред на настани и саатнина со персоналот на локациите.
Комуницирајте со кумовите за да можат да ви помогнат.
Организирајте торта и храна, како и специјални барања, подароци за гости или пораки ако сакате.
Подгответе го вашиот свадбен бенд и одлучете се за музика
Подгответе мал комплет за тој ден со фластери, дезодоранси, шминка, конец и игла и други ситници.
Носете готовина со вас во случај на итност.
Планирајте каде ќе ги примате подароците и обезбедете место за пликоата.
Наспијте се и одморете се пред големиот ден.
Конечно
Не заборавајте да се забавувате!